Все про ефект Йо-йо!

Хто не знає про найбільш страшний ефект Йо-йо? Як тільки Ви скинули кілька кілограмів на дієті, а потім знову почали їсти як звичайно, ваги часто показують ще більше кілограмів після дієти, ніж до неї. Дієтологи називають це ефектом Йо-йо. 

Близько 82 % всіх жінок спробували ті чи інші дієти за останні два роки [ABDA; Deutschland; infas; 3.372 Befragte; ab 16 Jahre], однак, як правило, отримали лише короткочасний успіх. Через знаменитий ефект Йо-йо від дієти до дієти кілограми тільки додаються, стартова вага перед черговою дієтою збільшується з року в рік, а схуднути стає все складніше. 

На думку вчених, що провели дослідження EPIC [Ärzte Zeitung App, 11/27/2014], така циклічність збільшує вже наявний великий ризик захворювання на діабет до 80 %.

Дізнайтеся, як ефективно уникнути ефекту Йо-йо!

Якщо Ви вирішили змінити свій метаболізм за допомогою Metabolic Balance, Вам не доведеться побоюватися ефекту Йо-йо. Програма Metabolic Balance – це не короткострокова дієта, а зміна раціону відповідно до останніх наукових досліджень і її можна використовувати довгостроково. І саме в цьому різниця Metabolic Balance від інших дієт – всі вони спрямовані на короткочасне схуднення. Ті, хто знижує вагу тривалий час за рахунок оптимально скоординованої зміни обміну речовин, можуть отримати додаткову користь від довгострокового ефекту: стабільність результату. І цьому є просте медичне пояснення.

Білок зупиняє ефект Йо-йо 

Засновник Metabolic Balance доктор медицини Вольф Фунфак (Dr. med. Wolf Funfack), в результаті власних досліджень харчових продуктів ще десятиліття тому довів: протеїн зупиняє ефект Йо-йо!

Більшість дієт мають знижений вміст вуглеводів і/або калорій, в результаті чого поживно вони стають дуже однобічними і незбалансованими. Саме це є причиною ефекту Йо-йо: за такого типу дієти організм починає забезпечувати себе власними білками. Тобто, він використовує свої резерви – м’язовий білок. Коли такі дієти завершуються, організм намагається заповнити білковий дефіцит, який виник в організмі. Одночасно поповнюються жирові відкладення, доки організм не відновить до 100 % вміст білка.

Міннесотський експеримент (США)

Вчені вже давно вивчають ефект Йо-йо. Найкраще пояснення цьому явищу дає експеримент, що був проведений у штаті Міннесота у 1950 році [Dullo, A.G. et al Am.J.Clin.Nutr. 1997; 65: 717-723 Poststarvation Hyperphagia and body fat overshooting in humans] професора Анцела Кейса (Prof. Ancel Keys) .

Американським солдатам, які були призвані на військову службу, було надано вибір або бути на передовій в Європі, або брати участь у експерименті з дієтами. В результаті 32 молодих здорових чоловіків із нормальною вагою ізолювали протягом 56 тижнів у лабораторії обміну речовин. Експеримент проходив у 3 фази.

Скоротити калорії, а потім знову збільшити їх

У перші 24 тижні солдати отримували лише 50 % від фактичної потреби в калоріях, розподіляючи поживні речовини наступним чином: 17 % жирів, 25 % білків і 58 % вуглеводів. Протягом цих 24 тижнів солдати втратили 70 % свого початкового жиру та 17 % від загального вмісту білка. Також вони постійно відчували себе голодними і незадоволеними.

На другій фазі солдати отримували 100 % своїх потреб в калоріях з тим же розподілом поживних речовин, що і у фазі 1. Друга фаза тривала 11 тижнів. Під час цієї фази жир в організмі збільшився на 50 % і солдати відновили 80% жиру в кінці другої фази. Білок у солдатів за той же період зріс лише на 5 %, тобто все ще спостерігався дефіцит 12 % білка в організмі.

Вміст жиру швидко збільшується, а запаси білка відновлюються значно повільніше

На третій заключній фазі протягом 8 тижнів солдати мали змогу вільно обирати що і скільки їм їсти. Середній розподіл поживних речовин становив: 35 % жирів, 14 % білків та 51 % вуглеводів. Результатом цієї фази стало те, що солдати почали споживати на 50 % більше калорій, ніж було необхідно відповідно їх маси тіла. Крім того, в цей момент солдати вже накопичили загалом 174 % жиру. Тобто, в організмі жиру стало на 74 % більше, ніж на початку дієтичного експерименту. Загальний білок солдатів відновився лише до 98 %.

Люди мають білкову пам’ять! Вони реагують на втрату власного білка посиленим голодом до тих пір, поки вихідний вміст білка не відновиться до 100 %.

Щасливі та стрункі без ефекту Йо-йо!

Той, хто використовує однобічні дієти, такі як дієти з капустяним супом або соки, переважно втрачає не жир, а лише м’язову масу. Під час таких дієт настрій погіршується "до нуля", оскільки організм не отримує того, що йому потрібно. Але згодом настрій все одно не покращується, адже наступає ефект Йо-йо.

Позитивний ефект для схуднення від вживання білка також був підтверджений загальноєвропейським дослідницьким проектом «Діоген» (дієта, ожиріння та гени). Висновок: дієта, збагачена білками, запобігає набору ваги краще, ніж дієти без білка в раціоні.

Збалансована збагачена білками їжа також має додаткові переваги. З одного боку, це протидіє втраті м’язової маси під час дієти, а з іншого - насичує вас на тривалий час.

Результати дослідження також показали, що учасники дослідження набирали меншу вагу після дієти, якщо вони збільшували вміст білка в їжі.

Доктор медицини Вольф Фунфак пояснює як досягається ефект Йо-йо!

На низьковуглеводних, як і на низькокалорійних дієтах, попри все, організм споживає багато білку. Причина у наступному: в нашому організмі є певні органи – мозок, репродуктивні органи, еритроцити, – які залежать лише від вживання глюкози. Ці клітини не можуть спалювати жир для отримання енергії. М'язові клітини, з іншого боку, здатні спалювати жир, якщо в наявності занадто мало вуглеводів. Але мозок здебільшого може спалювати лише вуглеводи. Можна також сказати, що мозок - це майже єдиний орган (включаючи репродуктивні органи), який може поглинати глюкозу в клітину навіть без впливу інсуліну.

У стані резистентності до інсуліну помітно, як м'язи пригнічують інсулінові рецептори і більше не приймають глюкозу, коли вони нею наповнені. Але якщо в них немає глюкози, клітині потрібен інсулін, щоб він та рецептори до нього відкривали ці двері і глюкоза могла потрапити в клітини. З мозком інакше, тому глюкоза вкрай важлива для мозку. Якщо ми їмо гіпокалорально (тобто, з невеликою кількістю калорій і малою кількістю вуглеводів), мозок отримує занадто мало глюкози. І щоб не сталося нестачі глюкози для мозку, організм має здатність накопичувати глюкозу із власного білка.

Цей процес називається глюконеогенезом. Власний білок організму перетворюється в цукор, тобто глюкозу, за допомогою біохімічних процесів. Втрата власного білка в організмі призводить до посилення голоду, оскільки організм хоче якнайшвидше поповнити розтрачені запаси білку.

Уникайте ефекту Йо-йо за допомогою Metabolic Balance

Коли Ви змінюєте свій метаболізм за допомогою програми Metabolic Balance, індивідуальний план харчування забезпечує надходження усіх трьох харчових компонентів - білків, жирів та вуглеводів - у достатній кількості та збалансованому співвідношенні. Таким чином організм не має необхідності спалювати власний білок, щоб виробляти глюкозу. Це означає, що ефекту Йо-йо практично немає.

Здорове харчування за методом Metabolic Balance – це не короткострокова дієта, а програма сталого вибудовування метаболізму, яка має бути інтегрована у життя. Для збільшення життєвої сили та покращення здоров’я! 

Але якщо хтось вирішить повернути старі нездорові схеми харчування і їсти, як раніше, звичайно, не треба дивуватися тому, що він не зможе утримати бажану вагу. Але якщо Ви визнали, що здорове харчування – це еліксир життя і будете його дотримуватися, Ви будете винагородженні міцним здоров’ям, підвищеною життєвою силою, впевненістю в собі та бажаною вагою.

Ми в Metabolic Balance переконані:

  • Правильне харчування є життєво важливим і дозволяє скинути зайві кілограми без Йо-йо ефекту.
  • Metabolic Balance – це насолода! Вам не доведеться рахувати бали чи калорії.
  • Пориньте в наш світ рецептів і подивіться, як дуже смачно уникнути ефекту Йо-йо за допомогою Metabolic Balance!